Molsbjerge
Vi mødtes hos Kristine og Jarl kl 14 til og lagde hårdt med kaffe og kage til de voksne og saftevand og kage til børnene. Bagefter fyldte vi bilerne og kørte til Mols Bjerge, hvor vi gik en lang, skøn tur i naturreservatet. Ungerne fik brugt noget energi og nød at stå på højene og skrige af deres lungers fulde kraft op mod vinden. På vores gåtur fandt vi masser af bær, blommer, larver, biller og køer. Alle sanser blev brugt.
Vi har tilbage hos Jarl og Kristine ved 18-tiden og herrerne fortrak ud til grillen bevæbnet med kul, en gas-brænder, noget kød og øl. Pigerne stod distancen i køkkenet og diskede selvfølgeligt op med alverdens lækkert tilbehør. Vi nød en rigtig god middag med masser af rødvin og en hel del spøgelseshistorier.
Børnene legede ovenpå og vi hørte dem stort set ikke.
Vi siger rigtig mange tak til Jarl og Kristine for en helt igennem vellykket dag og aften. Og vi glæder os allerede til næste år igen. | 


|
Klub/ afdeling: Århus